Promocje na wyższe pasy po ADCC i CJI

ADCC i CJI to duże wydarzenia, w których już sam udział jest dużym osiągnięciem. Dobre zaprezentowanie się na tych turniejach może przynieść wiele korzyści, wśród których istotne jest zdobycie nowych fanów czy sponsorów. Bo zakończeniu zawodów echem odbijają się promocje na wyższe pasy.

Patrząc pod kątem szeroko pojętego BJJ, zawodnicy nastawieni na walki w formule no-gi są w tyle pod względem kolorów pasów, w stosunku do startujących w kimonach. Kolejne pasy nie są dla nich tak ważne, jak dla zwolenników drugiej formuły, przez co często prezentują wysoki światowy poziom grapplingu włączając w to również techniki pobrane z zapasów i judo, a mają nieadekwatnie niski kolor pasa w stosunku do umiejętności.

W ostatnim czasie najgłośniejsza była wygrana Michaela Pixleya z Nicholasem Meregalim w drugiej rundzie ADCC. Będący purpurowym pasem zapaśnik obalił i poddał utytułowanego Brazylijczyka jednocześnie powodując u niego kontuzję barku. Sytuacja ta zszokowała świat i była istnym spełnieniem marzeń przeciwników i antyfanów Meregaliego.

Helena Crevar

Zaledwie 17-letnia zawodniczka trenująca od trzeciego roku życia weszła w świat dorosłych startów z dużym rozpędem. Wcześniej miała osiągnięcia w dywizjach dla dzieci i nastolatków, a w 2024 już w kategoriach profesjonalnych zdobyła tytuł Polaris, wygrała Trialsy i zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata ADCC. Dokonała tego jako niebieski pas, a dopiero po zdobyciu tych medali John Danaher promował ją na purpurę.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Helena (@helenajiujitsugirl)

Jay Rodriguez

Brat innego utytułowanego zawodnika B-Team, Nicka Rodrigueza wszedł do rozpiski ostatniego ADCC po części dzięki Craigowi Jonesowi. Zajęcie przez Jaya drugiego miejsca na Trialsach nie gwarantowało mu występu na Mistrzostwach Świata, jednak rezygnacja i namaszczenie przez Craiga, a potem podebranie przez niego kilku zawodników do swojego CJI sprawiło, że Jay dostał zaproszenie na ADCC. Ze swojej szansy skorzystał najlepiej jak mógł – zdobył srebrny medal MŚ. Ma też mocny background zapaśniczy, gdzie w latach 2018-2020 zdobywał medale. Po ADCC został promowany na brązowy pas.

Post udostępniony przez Jacob Rodriguez (@jayrod2.0)

Pat Downey

Rozpoczynając karierę sportową raczej nie miał w planach zdobywania pasów w jiu jitsu. Startował w zawodach zapaśniczych już w szkole średniej, a w latach 2016-2020 zdobywał medale na poziomie ogólnokrajowym, co w Stanach Zjednoczonych jest niemałym osiągnięciem. W 2024 roku dostał zaproszenie do startu na CJI, gdzie pokonał Luke’a Rockholda, a przegrał z Adamem Bradleyem, który zajął trzecie miejsce. Po turnieju otrzymał belkę na białym pasie.

Post udostępniony przez Pat Downey (@patdowney)